26 jedlých důvodů, proč se těšit na předjaří + tahák do kapsy

Mám moc ráda předjaří. Takové to období mezi rampouchy a petrklíči.

Zeleného je jen malounko, a tak si jej o to víc vážíme. Každé zazelenání nám rozechvěje srdéčko. A co teprve, když začnou ze země vyrážet první listy a barevné květy cibulovin. Ale nepředbíhejme. V dnešním článku zůstaneme u toho, čeho je jen maličko, ale o větší radost nám to dělá.

Shrneme si 26 jedlých rostlin, které můžete potkat na zahradě, ale i dál v "divoké" přírodě. Pochutnejte si na nich na chlebu či v pomazánce...

Přečtete-li celý článek, čeká na vás odměna v podobě předjarního průvodce do kapsy pro všechny nadšence jedlého býlí.


! Prosím, před konzumací těchto rostlin se ujistěte, že víte, co jíte. Rozpoznáte bezpečně přízemní růžice kozlíčku, divizny nebo kopretiny třeba od jedovatého náprstníku? Fajn, pak můžete začít jíst.Bršlice kozí noha

Ach, bršlice, kolik zahradníků ty už jsi potrápila... A nadarmo, kdyby tušili, jak jsi skvělá a jedlá, nebylo by třeba mnohých postřiků a lamentování...

Dříve se dokonce jako zelenina pěstovala (no ano, úmyslně).


Sklízíme co nejmladší listy, nejlepší a nejkřehčí jsou ty lesklé světle zelené.


POUŽITÍ: Všude, kde se hodí zelenina mrkvové chuti, kterou bršlice vyniká. Já ji mám ráda do všech slaných jídel, najemno nasekanou.
Česnek medvědí


Tenhle symbol českého pesta, s jemnou a přesto ostrou chutí, který je v současné době stále více oblíbenější nenajdete zdaleka všude. Zpravidla však vyhledává polostín či stín a humózní vlhkou půdu.

Pokud na něj ale narazíte, vězte, že jste šťastným člověkem. A pokud na něj narazíte... buďte něžní a dejte pozor na jeho květy. Ve svém nadšení na ně buďte opatrní, aby se rostlina mohla dále množit. A... berte si jen to množství, kolik doopravdy potřebujete.


POUŽITÍ: Pesto, saláty, sendviče, omelety, polévky (lépe za syrova, vařením se chuť ztrácí), pomazánky, pickles.


Česnekové listy

Stalo se Vám také, že jste na záhoně nesklidili několik česneků, jenž jste pěstovali na stroužky a teď na jaře je z nich "jenom listí"?

Žádný smutek! I tyto listy Vám mohou hezky posloužit v kuchyni. Chutnají podobně jako česnek medvědí, listy česneku zahradního jsou snad jen o něco tužší, a jejich použití je totožné.


POUŽITÍ: Pesto, saláty, sendviče, omelety, polévky (lépe za syrova, vařením se chuť ztrácí), pomazánky, pickles.
Divoká pažitka


Taková ta zvláštní tráva, co vlastně není tráva... je tmavozelená a roste v trsu. Máte-li podezření, že by to mohlo být ono, přičichněte a uvidíte, voní-li po pažitce, je to jasné.

Její aroma a ostrost je jemnější, proto by mohla "projít" i u těch méně pažitkomilných.


POUŽITÍ: Uplatní se všude, kde klasická pažitka, nejlépe ve studené kuchyni, jako posypka na chléb s pomazánkou, na polévku, do kvašených pomazánek...


Dřín obecný


Tento keř zdobí parky, ale čím dál více i zahrady. Lidé si totiž znovu připomínají jeho jedinečnou krásu i možnost použití v kuchyni.

Jedinou nevýhodou je, že v malé zahradě by nás mohl brzy přerůst, jedná se o pořádné křovisko.

V předjaří nás potěší paprsčitými žlutými květy a v létě nám daruje červené plody, které lze jíst zasyrova nebo naložit jako olivy.


POUŽITÍ: Něžnými květy můžete zdobit dezerty, smoothie, poháry, obložené chleby...Hluchavka nachová


Její květy mají rádi čmeláci a děti - rádi vycucávají sladký nektárek, ukrytý uvnitř. Na ty si ale počkáme do jara a léta.


V předjaří se však objevují její listy - podobné těm kopřivovým či meduňkovým. Prozradí je nafialovělá barva a typická vůně hluchavky, připomínající houby.


POUŽITÍ: Mladé listy hluchavek používáme v přiměřeném do salátů, do pickles, do těstíčka či do polévek.Jahodník obecný


Nebojte, nepošlu Vás pro italské jahody do obchodu nebo ke dvanácti měsíčkům.

V březnu se sice na sladké červené plody můžeme zatím jen těšit, setkat se však můžeme už s jejich listy. Jsou krásné, leskle zelené a dokážou pokrýt kde který kout zahrádky.


POUŽITÍ: Jahodové listy vybírám jen ty nejmladší a nejměkčí, používám je např. do smoothie, spolu s jinými zelenými druhy a s ovocem.Jetel luční


Trojlístek se mu také říká.

Je ozdobou luk a jedlých trávníků. Je jedna z bylin, které jsou spojovány s léčbou ženských obtíží, v tom případě se sbírá květ, na který si počkáme do léta.POUŽITÍ: V předjaří je ho málo, a tak jej používáme spíš na ozdobu chlebu či dezertů. Hodí se i do salátů či omáček. Hezky bude vypadat i v palačinkovém těstě - vyzkoušejte!
Jitrocel kopinatý


Jitrocel "celí" rány - tohle jeho použití znají mnozí rodiče a děti, připomínají si jej nad odřenými kolínky či štípanci.

Také umí čarovat s kašlem - jeho listy se svaří na čaj nebo sirup a podává se do ústupu obtíží.


POUŽITÍ: Listy ze začínajících růžic jitrocele můžete použít na výše jmenovaný čaj či sirup, ale také na jemno nasekaný do salátů, do polévky či do smoothies.
Kakost


Bylina, kterou málokoho napadne jíst, zvlášť když jejímu názvu přidáme jméno jednoho z druhů "smrdutý"... to je kakost.

Je pravda, že právě kakost smrdutý nevyniká vůní, ale květy kakostů jsou jedlé u všech druhů.

Navíc jako léčivá bylina dokáže pomoc při nemocech střev, plic a zvláště ledvin - umí rozpouštět ledvinové kaménky. Mám ho velmi ráda i z toho důvodu, že při pěstování toho vydrží mnoho a těší nás též svou stálezeleností.


POUŽITÍ: Listy, rostoucí v předjaří použijte v malém množství spolu s dalšími rostlinami do polévek či pomazánek, jeho dekorativními listy můžete ozdobit kdejakou předjarní dobrotu.Kopretina bílá


Můj symbol začínajícího léta, to jsou jednoduše krásné květy kopretin. Nyní, v březnu si na ni můžeme vzpomenout díky drobným listům, typicky kulatým a jemně zvlněným.

Zkoušeli jste je někdy? Pak vězte, že od nynějška se budete rádi setkávat i s nimi - mají příjemně sladkou chuť.


POUŽITÍ: Za syrova je můžete přidat do salátů a pomazánek. Lze je však použít i v teplé kuchyni - např. fritované v těstíčku. Můžete je i krátce podusit nebo osmažit na cibulce.Kopřiva dvoudommá


Můj nejmilejší záhonek je ten s kopřivami. Je to místo, kde je záměrně nechávám růst. Máme je rozdělené s motýly - já si část sbírám do jídla a zbytek mají motýli - kopřivy na slunci potřebují k vývoji svých kukel.


POUŽITÍ: Z kopřivy můžete vyrábět pesta (ale je dobré je brzy sníst, hnědnou), přidávat je do omelet, smoothies, omáček, salátů (nebojte, když je propláchnete pod tekoucí vodou, nebudou píchat), vynikající je i kopřivová tempura (kopřiva v těstíčku z mouky a ledové vody, fritovaná v oleji).Kozlíček polníček


Tohoto polodivokého saláta - otužilce - nezaskočí sníh ani mráz, který zaskočí kdejakého zahradníka. Kozlíček je radostný posel jara, kterého lze těžko splést s jinými (ale samozřejmě buďme pečliví ve studiu rostlin a opatrní při sběru). Často se sám vysévá v záhonu, po odplutí sněhů jich často můžete najít mnoho vedle sebe.

Je typický čtyřstrannou růžicí a svým aroma, které je skutečně lehce připomene kozlíka.


POUŽITÍ: Je to typická salátovka, všem jídlům dodá za syrova velkou dávku vitaminu C. Dcerka je však nedávno zakomponovala např. i do těstíčka.Krvavec menší


Ó, díky za ten den, kdy jsem si ze zahradnictví trvalek a divokých rostlin přivezla domů krvavec.

Od těch dob se samovolně rozsévá po všech možných i nemožných koutech zahrady, a já mu v tom nebráním.

Jeho listy chutnají po okurkách, samozřejmě jako u většiny rostlin jdeme po těch mladších a křehčích listech.


POUŽITÍ: Vyzkoušejte krvavec do placek, třeba do těch kvašených, jednotlivé lístky lze použít do salátů, pomazánek...
Plicník lékařský


Jedním z důvodů, proč se těším na první zelené listoví, je plicník. Jeho listy jsou jedinečné - na zeleném podkladu najdeme bílé puntíky, které udělají velkou parádu v salátech.

Brzy s listy pak vykvetou i pozoruhodné květy. Jsou pravidelně nepravidelné - jejich květy mají barvu od modré, přes fialové po růžovou.


POUŽITÍ: Kromě použití jako léčivky na plíce můžeme sbírat květy a listy do salátů, jako ozdobu chlebíčků, pomazánek, dezertů...

Popenec břečťanovitý


Droboučká pokryvná rostlinka, která je u mnohých zahradníků podobně (ne)oblíbená jako kopřiva či bršlice.

Možná ještě neslyšeli o tom, že popenec je nejen jedlý, ale i léčivý. Funguje protizánětlivě a dezinkfekčně, zmírňuje svědění kůže, můžete jej vyzkoušet třeba na štípance od komárů Kvete fialovými kvítky. Již na začátku března ale můžeme vidět drobné sympatické lístky.


POUŽITÍ: Při vaření spolu s luštěninami zmírňuje jejich nadnášecí efekt. Vyzkoušet můžete taktéž do pomazánek a dalších objevů studené kuchyně.

Prvosenka jarní / vyšší


Chráněný druh, dnes spíše vzácně k vidění v parcích, na loukách a okrajích lesa. Dá se sehnat i v zahradnictví planě rostoucích rostlin.

Na jaře dělá velkou parádu se žlutými kvítky, které jsou taktéž jedlé.

V předjaří ale už potkáte listy. Ty se např. v Anglii jedí jako salát nebo špenát. Pojďme tedy po anglicku zmizet na zahradu a pochutnat si na výtečných listech prvosenek.


POUŽITÍ: Saláty, špenát, pomazánky, pickles, jedlá ozdoba chlebíčků apd.


Ptačinec prostřední

... neboli žabinec. Poslední dobou stále oblíbenější rostlinka. Necháte-li živnou půdu chvíli ležet ladem, radostně ji brzy pokryje ptačinec. Tato droboučká rostlinka jednoznačně patří na talíř v předjaří. Máte-li tu kuráž, můžete ji zkusit najít pod sněhem a oživit jí jídlo již v zimě.


POUŽITÍ: Je vhodná na použití jak v teplé, tak i ve studené kuchyni. Svými droboučkými lístky oživí třeba tvarohovou nebo luštěninovou pomazánku.Řebříček obecný


Pokud by každá žena měla znát alespoň pár bylinek, řebříček by neměl zůstat zapomenutý...

Upravuje bolestivou menstruaci a celkově harmonizuje (ženský) organismus. Její jemné lístky a kořeny pevně v zemi nám mají připomínat kvality ženství. Jeho listy vidíme dlouho na podzim a potom již brzy v březnu.


POUŽITÍ: Léčivé čaje, polévky, pomazánky, jeho kořenitá chuť ozvláštní např. i kvašenou zeleninu či luštěninové a ořechové pomazánky.Sléz pižmový


Slézů u nás na zahradě roste několik druhů - pižmový, maurský i přehlížený. Všechny tři jsou léčivé, první dva mají navíc nepřehlédnutelné květy od světle po tmavě růžovou, kterými ozdobíte nejeden dezert či salát.

Nyní na nás však již mávají listy slézu - připomínající kakost nebo i popenec. Podle W.D. Storla se na Blízkém Východě podává polévka "melokhia" - slepičí vývar s listy slézu.


POUŽITÍ: Studená i teplá kuchyň, vyzkoušejte i do smoothie či pickles.
Smetánka lékařská


Cítíte, že Vaše játra by potřebovala pročistit? Není divu, v zimě, kdy si obvykle dopřáváme více mastného a slaného, bývá tento orgán poněkud přepracovaný.

Nahořklý list pampelišky je však dokáže vzpružit. Pokud si dopřáváte jaterní kúru, můžete zahrnout i smetánkový kořen.


POUŽITÍ: Nasekejte nadrobno a používejte jako posypku na chléb, do pomazánek a omelet. Listy smetánek můžete též marinovat v shoyu a oleji a poté upéct v troubě do křupava.
Svízel povázka


Svízelovité mám velmi ráda. Přestože by je mnohý z nás na první pohled zařadil k nevyužitelnému plevelu, svízele dokážou nejen ozvláštnit talíř, ale i léčit, když přijde nějaká svízel. Nejlépe to umí s močovými cestami.

Svízel povázka je drobná rostlina, snadno přehlédnutelná, ale široce použitelná.


POUŽITÍ: Můžete ho zkusit přidat do placek, do polévek, smoothie, pomazánek, nádivek... apd.
Šťovík kyseláč


Na tenhle ostře kyselý gurmánsky hodnotný luční zážitek míváme z dětství často výrazné vzpomínky, a tak si jej zvesela dopřáváme i jako velcí.


Dokonce existuje i vyšlechtěná zahradní forma s velkými listy.POUŽITÍ: Pro jeho výraznou kyselou chuť a vyšší obsah kyseliny šťavelové jej přidáváme jen v malém množství, nejlépe ve studené kuchyni.


Topinambur


... neboli plod slunečnice hlíznaté. Je to vysoká rozrůstající se rostlina. Sází se na jaře a ještě téhož roku můžete sklízet hlízy o velikosti pingpongového až tenisového míčku.

Nyní v předjaří, když je půda nejměkčí, je snadno vyberete ze země.

Nejlépe chutnají zasyrovaná, mají chuť podobnou kedlubnám.


POUŽITÍ: Hlízy po omytí oloupeme a jíme za syrova, hodí se všude tam, kde kedlubny nebo brambory. Můžete je však i opéct v plackách s česnekem.Topolovka (např. Černá Krajová)


Tuhle bylinu jste jistě potkali v některé z venkovských babičkovských zahrad.

Může být i dva metry vysoká a má velké květy se světlým středem. Nejléčivější je údajně kultivar s černými okvětními plátky.

Její slizovité látky umí pohladit dýchací cesty a tišit suchý kašel. V předjaří lze nalézt na zahradě větší kulaté listy, které se hodí k léčení i k jídlu.

POUŽITÍ: Listy používám bez tvrdšího stonku a házím do smoothie. Je však široce využitelná jak ve studené, tak i v teplé kuchyni.
Tymián

Málokterá středomořská bylinka je tak odolná i v našich polohách, jako je právě tymián. Obdivuji, jak roste mezi kameny, s téměř nijakou půdou a přitom nevypadá nějak smutně.

Nejlepší čas na sběr tymiánu je samozřejmě léto, avšak potřebujete-li nutně v předjaří lék na kašel, můžete po tymiánu sáhnout i nyní.


POUŽITÍ: Kromě léčivých účinků, které nejvíce nasbírá v plném slunci jej použít k těstovinám, na pizzu, do omáček, no zkrátka Itálie jedna báseň. Ale zůstaneme-li doma, nebojte se jej přidat k pučálce (klíčený smažený hrách) nebo na kváskové tyčinky.A co ten slíbený tahák do přírody?

Průvodce si můžete stáhnout tady - kliknutím na obrázek a Uložit...

Poté si jej vytiskněte na barevný papír nejlépe karton, rozstřihejte, uložte do pytlíčku a noste s sebou na toulky do přírody.


Pěkné nazelenalé putování přírodou a hezké teď

Vám přeje

Kami B.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše