Když divoké byliny skáčou do oleje…

Možná jste to taky zažily, ženy…. Slyšely jste, že tělu prospívají obilniny a luštěniny. A tak jste si nakoupily jáhly, rýži, pohanku, oves, čočku loupanou i neloupanou, fazole všech barev…. uvařily… a s velkou slávou předložili na talíř svého milého muže. „Vařím zdravě, víš, milý?“

Ale výraz na jeho tváři poté, co ochutnal, už tak slavně nevypadal. „Že to nemá žádnou chuť? Mmm, a já se tak snažila…“ Jste trochu naštvaná a zklamaná. Možná máte i chuť se na tu zdravou stravu vykašlat…

Rozumím vám. Zažila jsem to jak u svých dětí, tak u muže. Ovšem, musím říct, že můj muž, jako myslím málokterý, statečně zvládal mé první pokusy o zdravou stravu. Viděla jsem ale na něm, že když na talíři neměl poměr všech chutí tak, jak by jeho jazýček potřeboval, začal se buď přejídat nebo míval chutě na méně zdravé věci.

Muži potřebují mít na talíři výraznější chutě než ženy nebo děti.

A nemusí toho výrazného být nějaká kvanta. Stačí polévkovou lžíci takového kondimentu – tedy trochu něčeho, co obilninám, luštěninám či zelenině dodá šmrnc. Bývá nejčastěji do slana či do kysela.

Dříve jsem hodně používala mořské řasy. Ale čím dál raději zařazuji to, po co denně potkávám, když jdu ven na zahrádku (ale i dál) – tedy DIVOKÉ BYLINY. Takové, které jsme záměrně nesázeli, ale stejně si našly cestu k nám. Nesou v sobě snad nějaké poslání?

Moc se mi líbí myšlenka Wolfa D. Storla: Divoké byliny, které rostou na naší zahrádce nebo takové, které „náhodně“ často potkáváme, jsou právě ty, které nejvíc potřebujeme. Když se totiž pohybujeme po zahrádce, svýma rukama saháme na hlínu nebo se bosýma nohama dotýkáme země, informace o nás se dostanou do půdy. Rostlinky, které pak z takové hlíny vyrostou jsou právě ty, které jsou prospěšné právě pro vás, které vám posílí orgány, které máte oslabené.

Čemu se u vás neobyčejně daří? U nás roste hojně jahodník, kopřiva, dobromysl i kozlík. To znamená, že potřebujeme posílit střeva, ledviny a nervy? Mmm, to vážně odpovídá :).

Co u vás hojně roste? Možná právě to potřebujete ke zdraví!

Když si tedy budete vytvářet výrazné dobrůtky – KONDIMENTY, které dodají říz vašemu jídlu právě z divokých bylin, své rodině dáváte skvěle chutnající jídlo a zároveň ji léčíte. A to nemluvě o léčivých účincích pobytu v přírodě, poslouchání všeho toho bzukotu a cvrkotu a čmuchání ke květinám……

A co tedy těm můžům?

(a nejen jim)

Už mám vyzkoušené, že můj muž ocení, když má v lednici nebo ve spíži něco, co si může přidat na jinak méně výrazné obilí nebo luštěniny. Něco, čím si je může polít nebo posypat. Anebo to možná znáte i od sebe? Ano, muži obecně potřebují více slaného i pikantního, ale určitě jste, milé ženy zpozorovaly, že i my máme někdy chuť na něco výraznějšího.

A byla by opravdu škoda, kdybychom zahodily pokusy o zdravější jídlo proto, že se nás chuťově neuspokojuje!

Je mnoho možností, jak dodat jídlu ten správný říz! Možná už znáte e-knížku o mých oblíbených dochudovadlech? Jestli ne, tady si ji můžete stáhnout zadarmo. Naučíte se, jak zdravě solit a přitom vytvářet chutná a lákavá jídla pro celou rodinu.

A co takhle zkusit PESTO? Že znáte jen to z obchodu, ale nekupujete jej často, protože bývá poměrně drahé? Pojďme si tedy připravit takové, které vás vyjde na mnohem menší peníz než to kupované. A bude hotové v cukuletu! Léto je ideální příležitost jej vyzkoušet.

Z DIVOKÝCH BYLIN SE DO PESTA HODÍ:

ptačinec žabinec, krvavec, česnek medvědí, hluchavka, jetelíček, smetánka lékařská, prvosenka, popenec, sedmikráska, kopřiva (ta je ale spíš na rychlou spotřeba, protože hnědne a hořkne), lichořeřišnice, bršlice…

Domácí pesto? Neváhejte, je rychlé, snadné a levné!

Dnes to bude…

Ptačincovo – bazalkové pesto

Sežeňte si na něj:

4 hrsti ptačince žabince (roste téměř všude, poznáte jej podle listů okurkové chuti a drobných bílých kvítků)1 hrst bazalkyolivový olej lisovaný za studenaumeocetcitronovou šťávu(naslano usušená nebo šetrně upražená) slunečnicová nebo dýňová semínka či mandle

Ptačinec žabinec poznáte podle drobných kvítků a okurkově chutnajících lístků.

A JAK NA TO?

1. Natrháme nebo nastříháme nať ptačince a bazalky. Omyjeme a necháme oschnout na utěrce. (pokud jsme si jisti, že bylinky jsou z čistého prostředí, mýt nemusíme a jdeme rovnou na to)

2. Vložíme do mixéru. Zalijeme olivovým olejem, až kam sahají bylinky. Přilijeme asi 1 PL citronové šťávy4 PL umeocta.

3. Chvilku mixujeme. V pestu by měly být vidět kousíčky bylinek.

4. Pokud máte nasušená slaná semínka, bude vše ještě rychlejší. Já si je vytvářím následovně:

Dýňová, slunečnicová nebo sezamová semínka přes noc namočím do dosti slané vody.Ráno dám do sušičky a nechám zcela proschnout. Trouba vám poslouží stejně. Takováto semínka jsou zdravější než pražená. Pokud však chceme pražit (na suché pánvi), dáme velký pozor na teplotu, v žádném případě by se nemělo z pánve kouřit, jinak se v olejích uvolňují nebezpečné látky.

5. Přidám cca 1-2 hrsti semínek do mixéru a krátce umixujeme.

Ochutnáme a případně ještě dochutíme umeoctem nebo citronovou šťávou.

6. Dáme do skleniček a svěříme ledničce. Když vršek pesta zalijeme ještě trochou oleje, pesto takto vydrží v ledničce několik týdnů.

7. Je vynikající do špaget, na všechny druhy obilovin nebo luštěnin, do pomazánek…

Přeji Vám radost z úsměvů své rodiny

PS: A napište nám do komentářů, kdo měl z pesta u vás největší radost!

Hezké teď.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše