Paní Mlsná zná náš tělesný stav… Zdravotní příčiny chuti na sladké.

Tak, dneska malinko na vážnější notu. Ale jen trochu. Dnes jsem s radostí dokončila e-book Sbohem mlsná, který Vám mile ráda nabízím zdarma ke stažení. Povídáme se v něm o tom, v jakých situacích nás nejčastěji přepadává paní Mlsná a jak si s takovou dámou poradit. Umí být totiž velice milá a mluví na Vás tím nejsladším jazykem. A tak s ní někdy navážeme řeč, a stane se, že někdy neodoláme dobrůtkám, co nám nabízí.

Když ji potkáme jednou za čas, proč ne. Ale vidět ji co chvíli, to už by se nejraději jeden otočil a utekl. Ale jak ona umí pelášit! To potom voláme „Pomóc, zas mě honí mlsnááá! Co teď?“

Jestli už jste se začali v různých z 11 situací poznávat, možná zjišťujete, že Mlsná dokáže vlézt opravdu všude. I do nitra člověka. Pak jsou ale další příčiny, proč nás ta sladká ženská zase nenechá na pokoji. Jsou to příčiny uvnitř našeho těla. Ty zdravotní. Koukněte na ně, zda se Vás některá netýká…? Možná, že právě některá z nich je tou, která přivolává chuť na sladké znovu a znovu k Vám domů…

1. PŘEMNOŽENÉ KVASINKY

Pokud jste zažili kvasinkovou infekci, pravděpodobně si vzpomenete, jak to bylo nepříjemné. Mnoho žen těmito potížemi trpí chronicky a na kvasinky se léčí. Nejčastěji se u žen, ale i u mužů objevují výtoky, svědění a bolest podbřišku. Kvasinky jsou velmi odolné a zákeřné, následky jejich přemnožení lze vidět v různých podobách potíží, od intimní oblasti po celé tělo. Na vině je hlavně oslabené střevo.

Candida (=“sladká“) je bakterie, která žije v našem těle od narození, ale když se přemnoží, umí udělat pěknou neplechu. A proč máte chuť na sladké, když jsou kvasinky přemnožené? Kvasinky se sladkým živí. Jsou-li vyhladovělé, nemají dost cukru ve Vašem těle (jejich domově), aby mohly přežít. Vysílají tedy signál, abyste jim sladké dodali. Lidé trpící kvasinkami mají tedy často dilema: podlehnout chuti na sladké, ale riskovat, že se infekce jen tak nezbaví nebo vydržet, ale za velkého přemáhání?

CO TEĎ, KDYŽ MÁM PŘEMNOŽENÉ KVASINKY?

Zcela omezit potraviny obsahující cukr, med, tropické, ale raději alespoň na čas i domácí ovoce. Možná se to zdá příliš drsné, ale jiné řešení (pokud se chcete kvasinek zbavit) neexistuje. Jakmile je opět nakrmíte cukry, odmění se Vám svým rozmnožením. Raději bych tedy (alespoň na čas) vynechala i ta jablíčka. Pokud se Vám právě šíp zabodl do srdce, protože ovoce milujete, rozumím Vám. Ale zkuste dát na misku vah Vaše potíže a pomíjivou slast z jezení jablíčka. Přidejte na zelenině…„Zákeřné“ bakterie nahradit „prospěšnými“. Tedy nejlépe ke každému jídlu přidat: PICKLES (KVAŠENOU ZELENINU), DOMÁCÍ KYSANÉ ZELÍ či TEMPEH (fermentované sójové boby). Dopřávejte si těchto potravin co nejvíce. Kvašenou zeleninu a zelí v nevařeném stavu.

2.  HORMONÁLNÍ ZMĚNY

Pokud máte zvýšenou chuť na sladké a jste žena ve věku kolem 50ti let, je možné, že se ve Vašem těle dějí hormonální změny. K dalším projevům může patřit nepravidelná či bolestivá menstruace, snížená chuť k sexu, sklon k depresím… Možná jste i unavenější a podrážděnější. Pak si dáváme sladké s podvědomým pocitem, že zažene naši nespokojenost nebo vnitřní prázdnotu, pocit osamělosti či nemilovanosti. Možná si říkáte, že ještě nechcete do období menopauzy… Možná máte obavy z toho, co Vás čeká, protože to je pro Vás nové, neznámé období?

CO TEĎ, KDYŽ POCIŤUJI HORMONÁLNÍ ZMĚNY?

Zkuste pozorovat, co s Vámi tyto změny po psychické i fyzické stránce dělají. Zkuste je přijmout jako novou součást Vašeho života. Jsou stejně přirozené stejné jako změny v jiných obdobích života.Poproste o podporu své nejbližší. Pokud máte někoho, komu se můžete svěřit, povězte mu, co Vás trápí, zda máte obavy z neznáma.A především…  BUĎTE NA SEBE HODNÉ. Dokonalost neexistuje. Jsme, jaké jsme. Už toto si uvědomit mnohdy velmi POMŮŽE a není pak potřeba hledat si náhradu za lásku či sebelásku.Pokud máte nepřekonatelnou chuť na sladké, zkuste nahradit potraviny, které Vás dělají závislé (cukr, třtinový cukr a mnoho potravin obsahující tyto návykové látky) něčím zdravějším, např. obilnými slady či sirupy, ale i zvýšit množství KVALITNÍCH (!) bílkovin a tuků na talíři.

3.  PORUCHA ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Toto je jeden z důvodů, vyskytující se vzácněji než jiné. Může se stát, že Vaše štítná žláza nefunguje zcela správně. Nejčastěji se s touto komplikací potkávají ženy, a mluví se o snížené nebo naopak zvýšené funkci štítné žlázy. Můžete zvažovat, zda by se Vás toto mohlo týkat, zvláště pokud…

… se Vaše váha nevysvětlitelně mění, ať již směrem dolů či nahoru. … jste dlouhodobě unavení. … máte nyní častěji sklon k depresím.

… často Vás bolí hlava nebo svaly. (příznaků, že Vaše štítná žláza nefunguje jak má, je ale mnohem víc, koukněte třeba sem.)

CO DĚLAT PŘI TĚCHTO PŘÍZNACÍCH?

POKUD JSTE SE POZNALI V JEDNOM NEBO VE VÍCE BODECH, uvedených výše, DOPORUČUJI CO NEJDŘÍVE VYHLEDAT DŮVĚRYHODNÉHO LÉKAŘE a poradit se s ním o Vašich obavách a dalších možnostech léčby.Avšak i po diagnostice a při léčbě některé z poruch štítné žlázy si můžete pomoci. Zvláště, když extrémní chuť na sladké přetrvává. Zásadní je postupně nahradit potraviny, po kterých Vaše hladina cukru v krvi létá nahoru a dolů jako na horské dráze. Sama jsem si prošla pozvolnou změnou, kdy jsem nahradila spousty cukru za sladké, které mi chutná a dělá mi dobře.

4.  PŘEDSTÁDIUM CUKROVKY

Neboli prediabetes, tj. stav před cukrovkou 2. typu. Hladina krevního cukru ještě není tak vysoká jako u samotného diabetu, ale její hodnoty jsou zvýšené. To je pro lidi s touto diagnózou zdvižený ukazovák, protože počet „cukrovkářů“ stále roste a pokud se prediabetes vyvine v samotnou cukrovku, znamená to pro člověka značné omezení a jeho život se tím podstatně změní.

CO TEĎ, KDYŽ MOHU MÍT PREDIABETES?

POKUD JE VAŠE TOUHA PO SLADKÉM DOPROVÁZENA I NÁHLÝMI POTÍŽEMI SE ZRAKEM NEBO NEZVYKLOU ŽÍZNÍ, PORAĎTE SE S DŮVĚRYHODNÝM LÉKAŘEM NEBO ODBORNÍKEM. TEN ZJISTÍ, ZDA VAŠE HLADINA KREVNÍHO CUKRU JE V NORMĚ.Když víte, že můžete mít dispozice k cukrovce, hodně můžete ovlivnit sami, a to:Pohybem, jako je např. chůze. Pokud se rozhodnete zařadit více pohybu do svého života, mělo by jít o středně intenzivní pohyb bez větších otřesů a trhavých pohybů.Některé typy tučných jídel mohou zvyšovat riziko prediabetu. Vyhněte se tedy uzeninám, snižte množství živočišných tuků.Pomůže i výrazné omezení alkoholu a slazených nápojů.Nyní je potřeba se zajímat o to, jak vysoký glykemický index potraviny mají. Vyřaďte ty s vysokými hodnotami – patří tam všechny potraviny s cukrem či medem, ale i další.Naopak, zařaďte více luštěnin, obilovin (jáhly, pohanka apd.), ke každému jídlu si zvykněte přidat zeleninu.

Doufám, že Vám toto čtení přineslo inspiraci k tomu začít jíst tak, abychom nemuseli výše zmíněné potíže (jako cukrovka, porucha štítné žlázy nebo přemnožené kvasinky) řešit. Když se však přesto objeví, berme je jako hozenou rukavici – teď mám možnost něco zásadního v životě změnit. Tělo mi ukazuje, že je čas k tomu, zamyslet se nad tím, co nám tato nemoc přináší. Buďme za ni vděční…

Jemné chutě na talíři a hezké teď Vám přeji.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše