Rychle, levně, zeleně. Aneb Tahle paní je ve vatě!

„Mami, já bych se chtěla starat o nějakou rostlinku!“ povídá malá. „Aha…“ říkám nepřítomně… Když svou žádost zopakuje znovu, přemýšlím, zda bude lepší ji svěřit bobkový list nebo aloe… A pak mi padne zrak na malinkou krabičku vedle koření. „Jéé, a nechtěla by sis vypěstovat svou řeřichu?“ – „Joooo!“

Nadchneme se pro ten nápad obě – dcerka, že si může sama něco vypěstovat, a já, že si ten konec zimy doma trochu ozeleníme. Však už vyhlížím každý zelený lísteček jako znamení přicházejícího předjaří.

Jak máme nápad, tak už to pak u nás lítá. Vybíráme talířek  (sice nebude moc vidět, ale prý je důležité, aby to byl ten s kytičkami), a rozkládáme na něj vatu jako pelíšek pro řeřichu.

Znáte to z dětství? Mám pocit, že to zažil každý, ať již doma nebo jako školní projekt v prvouce :).

Nejprve zalijeme vatu, aby dobře nasákla. Malá se toho ujala radostně, nalila si plnou konev, škoda, že se tam nevejde všechna ta voda!

Když chceme mít zelený „trávníček“, je důležité nejprve nalít vatu a pak nasypat semínka. Jinak by semínka odplavala do skupinek a nerostla by tak rovnoměrně.

Malá chodí kontrolovat talířek 5x za první den: „už rostou??“

Druhý den se objeví malé bílé klíčky.

A třetí den… konečně vidíme to zelené! S jakou vervou se derou za sluníčkem. Talířek s řeřichou připomíná malinkatý prales.

Čtvrtý den už nám dělají radost droboučké zelené lístky. Brzy je ochutnáme. Ale ještě počkáme, až budou opravdu ve své plné výši.

Je to tak jednoduché, až si říkám, zda má cenu psát článek o něčem tak prostém… Ale jo! Komplikované recepty nikdo nepotřebuje, sem s jednoduchostí!

Pátý den se radujeme ještě víc. Zelený kobereček je hebký na dotyk.

Jó, tahle paní Řeřicha je ve vatě. Je opravdu bohatá! Má totiž spoustu vitaminu C a B1, B2, B3, B6, nebo K. Vše rostoucí zelené podporuje játra, která jsou někdy zimní stravou (tučnou a slanou) oslabená…

Pikantní chuť zase dává sílu plicím a tlustému střevu. Potřebujete-li pomoci s kašlem, můžete si ji sypat do jídla hojně.

Člověk by do ní ani neřekl, jak je bohatá na minerály – hlavně železo, vápník a hořčík. Když si na ni vzpomene maminka po porodu, pomůže ji stahovat dělohu i zvýšit produkci mléka.

Jako takový posel jara pročišťuje, povzbuzuje a pomáhá zatočit s únavou. 

Ochutnáváme. Já hodně, malá méně, zapomněla, jak štiplavou chuť řeřicha má, a tak je trochu překvapená. Stále však obdivuje krásu rostlinky.

Dneska máme jáhlovo-květákovou kaši a k tomu tempeh, seitánky a napařenou brokolici. Kyselou chuť dodá kvašená řepa.

A teď to zelené pálivé! Náš jazýček si může vybrat z pestrosti chutí – nasládlé jáhly, kyselá řepa, tempeh do slana, a jako třešínka navrch PIKANTNÍ řeřicha.

Vida, jak to malý baští! Z nosítka od táty tahá řeřišky i s kořínky. Cpe se tím a štiplavost rostliny mu vůbec nevadí.

A tak jsme se doma nadchli pro zelený mikrosvět na talířku.

Pojďte do toho s námi a jaro tu bude cobydup!

Krásné zelené, pěkně pálivé teď.

0 komentář