Smrkový čaj - jako když pijeme les...

Jako když PIJEME LES.

Alespoň tak si připadám, když piji čaj ze smrkových výhonků… Jako bych znovu cítila tu nádhernou svěží vůni jehličí a květnového ticha v lese. Nejen zvenčí, ale i uvnitř sebe. Pokud vás láká vyzkoušet takový zážitek, můžete právě teď vyrazit!

Popravdě, čajů máme v poličce dost, i toho smrku je tam ještě trochu z loňska :). Ale tohle si s malou nenecháme ujít, je to náš rituál jara v plném rozpuku. Už jen výběr toho správného pytlíčku či košíčku může být milým začátkem tohoto dobrodružství. A jde se.

Učíme se poznat ten správný strom. Malá jej pozná celkem bezpečně, už zdálky hlásí, že TADY rostou, a že na tyhle dosáhne i náš malý. Už vidíme, že smrk má jehličí dokola kolem větvičky, třeba na rozdíl od jedle. Je důležité povědět (a nejlépe si i ukázat), že podobné zelené výhonky má třeba i tis, který je prudce jedovatý.

Myslím, že zde je namístě pravidlo: NEŽ NĚCO OCHUTNÁME, MUSÍME TO DOBŘE ZNÁT. A pokud víme, že některé jedlé rostliny mají podobné, ale jedovaté parťáky, naučíme děti poznávat i ty. U malých dětí se opakovaně ujistíme, že víme, co jíme, a můžeme k pravidlu přidat i dovětek: JÍME JEN PO PORADĚ S DOSPĚLÝM.

Nejlépe je sbírat světle zelené výhonky (to je to, co roste na konci větviček) smrků od dubna k začátku června. Poté už se výhonky mění v tuhé větvičky.

Já je sbírám tak, že se zeptám (potichu či nahlas:)) toho či onoho stromu, zda si od něj mohu odnést pár výhonků. Když nechám prostor pro ticho a nezasahuji do něj vlastními „programy“ a myšlenkami, většinou vycítím, zda mohu či nikoliv. Nebo zda mohu trochu nebo víc… Nebo z které větvičky by to bylo nejlepší. Poprosím za léčivou sílu stromu.

poděkuji, stejně jako člověku, který mi něco daroval. Stromy rostou, aby nám pomáhaly, jen jim stačí naslouchat…

Sbíráme nejlépe do plátěného pytlíčku, aby mohly výhonky dýchat. Doma rozložíme a sušíme dosucha :). Čaj chutná opravdu moc příjemně, možná Vás překvapí lehká citronová vůně.

A co jiného dobrého nám přinese takový doušek smrkového čaje? … pěknou dávku vitaminu C … posílení dásní … pomáhá při kašli a chrapotu, usnadňuje vykašlávání … pomáhá při nervozitě či nespavosti.

A ještě jedna taková specialitka…

SMRKOVÝ OLEJ

Občas si dám ráda olej jen tak ke chlebu nebo jej použiji do salátů. K tomu je smrkový olej skvělý, se svým jedinečným aroma.

Skleničku naplníte smrkovými výhonky.Olivový olej zastudena lisovaný lehce nahřejeme na sluníčku nebo na plotně (jen asi na 50 °C).Nalijeme do skleničky se smrkem až po okraj.Necháme 2-3 týdny v ledničce.Přecedíme a můžeme používat, skladujeme v ledničce.

Ať už vyzkoušíte čaj nebo olej, věřme, že nejdůležitější částí oné přípravy je jít do lesa a vědomě se ponořit do jeho ticha a klidu.

Přeji Vám krásný, lesem ovoněný den

a hezké teď.

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše